Voda z Mariánské studánky

Mnoho lidí zná současný Hotel Pod Zvičinou spíše pod zažitým názvem Lázně pod Zvičinou. Pokud jste toto pojmenování ještě neslyšeli, říkáte si asi, o jaké lázně se jedná. Jde o lázně klimatické se svěžím vzduchem a také pramenitou vodou z vlastní studánky. Pramen vody, kterou je v současnosti zásobován celý areál hotelu včetně přírodní nádrže, naleznete nedaleko za hlavní budovou. Je velmi pravděpodobné, že právě přítomnost studánky dala příležitost pro vznik tehdejších lázní (resp. i současného hotelového komplexu).

Podle pověsti používali tuto vodu již v 17. století ranění švédští vojáci k čištění svých ran – a ty se neuvěřitelně rychle hojily. Jedna z legend praví dokonce o zázračném navrácení zraku po vymývání očí vodou. Pramen si tak brzy získal pověst jako léčivý. Jeden z vojáků pak na důkaz vděčnosti pověsil na nedaleký strom svatý obrázek, který po čase do stromu vrostl. Díky tomu se pramen stal známým jako Mariánská studánka.

O více než 200 let později, v druhé polovině 19. století, se Zvičina a potažmo i studánka jako zastávka při výstupu na vrchol staly významnými poutními místy. Toho využil místní občan Jan Hetfleisch, který začal roku 1882 u pramene prodávat drobné občerstvení. S rostoucím počtem návštěvníků a poutníků se rozvíjelo i Hetfleischovo podnikání. Roku 1886 zde stál již hostinec s osmi pokoji.

V roce 1910 pak byla postavena druhá budova s třiceti pokoji. Obě budovy propojovala šedesát metrů dlouhá hala, zvaná „kolonáda“. V přízemí nové budovy byly umístěny koupelové vany a voda ze studánky zde byla využívána, spolu s bylinkami vlastnoručně nasbíranými paní hoteliérovou, ke koupelím a také k pitným kúrám.

Po I. světové válce bylo na okraji lesa přistavěno koupaliště napájené vodou z Mariánské studánky.

I v současnosti z pramene vyvěrá průzračná voda, a tak i vy máte možnost, stejně jako kdysi ranění vojáci, napít se z něj a vyzkoušet jeho léčivou sílu, nebo stejně jako výletníci z dob první republiky relaxovat u přírodní nádrže. V zimě pak není nad horkou koupel. Tu vám umožní naše venkovní dřevěné koupelové sudy „HOT TUB“ – relax s jedinečným výhledem na hřebeny Krkonoš!

O tom, že to není jen tak ledajaká voda svědčí i fakt, že od roku 2012 nese označení PODKRKONOŠÍ regionální produkt® s názvem Pramenitá voda ze studně Mariánské v Lázních pod Zvičinou. Zda je skutečně léčivá, jak praví pověsti, se už musíte přesvědčit sami.

Pramenitá voda ze studně Mariánské v Lázních pod Zvičinou
Regionální produkt Podkrkonoší

Projekt „MARKETINGOVÉ AKTIVITY – regionální produkt Pramenitá voda z Mariánské studánky“ byl realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Královéhradecký kraj - logo